Mobilna Sieć Repeaterowa dla pojazdów szynowych

Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie Mobilna Sieć Repeaterowa w pojazdach szynowych – dostarczenie, konfiguracja i uruchomienie

Każdego roku, z usług PKP Intercity korzysta kilkadziesiąt milionów pasażerów.
W rekordowym dotąd 2022 było to blisko 60 milionów osób. Według prognoz przewoźnika, w roku 2030 liczba ta ma sięgnąć niemal 90 milionów podróżnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, spółka zdecydowała się uruchomić system wzmacniaczy GSM w 554 wagonach PKP Intercity.

Inwestycje w technologie

PKP Intercity to jeden z czołowych polskich przewoźników kolejowych wyróżniający się otwartością na nowe technologie. Spółka doskonale rozumie, że taki kierunek rozwoju przekłada się bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo pasażerów, a co za tym idzie rosnącą liczbę sprzedanych biletów. Dlatego PKP Intercity konsekwentnie zwiększa nakłady na unowocześnianie floty. W najbliższych 6 latach planuje przeznaczyć na ten cel aż 24,5 mld PLN.

Mobilna Sieć Repeaterowa dla kolei

W kontekście kluczowych dla podróżnych systemów łączności i transmisji danych, we flocie przewoźnika znajdują się 83 nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne oraz 700 zmodernizowanych wagonów pasażerskich wyposażonych w system WiFi, nad którym pełną kontrolę sprawuje PKP Intercity. Dodatkowym usprawnieniem zapewniającym wysoką jakość sygnału połączeń głosowych i wygodne korzystanie z danych pakietowych w urządzeniach pasażerów są pięciopasmowe wzmacniacze sieci GSM.  Gwarantują one niezawodną komunikację i transmisję danych nawet na odcinkach trasy ze słabszym zasięgiem operatorów komórkowych. Repeatery te mają modułową budowę umożliwiającą w przyszłości modernizację o kolejne częstotliwości.

Konsorcjum specjalistów

Implementacja rozwiązań mających na celu uruchomienie urządzeń odbyła się przy zaangażowaniu zawiązanego w 2021 roku konsorcjum, w skład którego wchodzi firma Ledatel i PKP Telkol. Obustronna współpraca zaowocowała wymiernymi wzajemnymi korzyściami. Dzięki szkoleniom przeprowadzonym przez Ledatel, PKP Telkol wzbogacił się o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie. Ledatel zyskał w zamian wiarygodnego i rzetelnego partnera w projektach wykorzystujących kompetencje związane z wymagającymi usługami telekomunikacyjnymi i utrzymaniowymi dla sektora kolejowego.

Współpraca z takimi partnerami jak Ledatel i PKP Telkol przyczyniła się do diametralnej zmiany zwłaszcza dla naszych pasażerów. Możliwość swobodnego korzystania z dostępu do telefonii komórkowej czy Internetu to także samoistne podniesienie jakości naszych usług. Cieszymy się, że w tym procesie mogliśmy pracować ze specjalistami – mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Dostawę wzmacniaczy dla większości projektów taborowych PKP Intercity zapewnił Ledatel. Inżynierowie firmy odpowiedzialni byli za konfigurację i uruchomienie urządzeń oraz za wdrożenie centralnego systemu zarządzania 554 repeaterami GSM, pozwalającego wygodnie i skutecznie nadzorować ich pracę.

Mobilna Sieć Repeaterowa

Paweł Korczakowski

Inżynier Sprzedaży ds. Systemów IT

Ekspert firmy LEDATEL w dziedzinie nowoczesnych technologii i dedykowanych rozwiązań dla transportu publicznego, który dostosuje ofertę do Państwa potrzeb.

Zobacz także:

System Diagnostyki Online. Stan pojazdów pod pełną kontrolą.

PIERWSZE NA ŚWIECIE WDROŻENIE WYŚWIETLACZY E-PAPER W POJAZDACH SZYNOWYCH

Nowy miejski SIP dla SKM Warszawa

TRAKO2021

Kluczowe technologie wizyjne do zastosowań powietrznych, lądowych i morskich.