Curtiss-Wright wprowadza na rynek pierwszy ruggedyzowany
ultramały komputer misji bazujący na Raspberry Pi do
zastosowań w przemyśle obronnym i lotniczym.

DuraCOR Pi

DuraCOR Pi to pierwszy ruggedyzowany komputer misji w obudowie zgodnej ze standardem MIL-STD, który zapewnia całkowitą kompatybilność z ekosystemem Pi Developer. Urządzenie oparte jest na przemysłowym module Raspberry Pi Compute Module 4 (CM4). Zapewnia projektantom systemów obronnych i lotniczych możliwość stackowania oraz stuprocentową zgodność z całym oprogramowaniem stworzonym przez liczącą ponad 7 milionów użytkowników społeczność środowiska RPi. Zaprojektowany przez Curtiss-Wright DuraCOR Pi jest wystarczająco mały, by zmieścić się w dłoni. Waży zaledwie 230 gramów i ma wymiary 30,5 x 63,2 x 84,8 mm.

SKALOWALNE ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE DO STACKOWANIA

Dzięki specjalnie zaprojektowanemu rozszerzalnemu pierścieniowi, produkty z rodziny Parvus można stackować zwiększając ich funkcjonalność i wydajność. Umożliwia to projektantom systemów odpowiednie konfigurowanie zestawów złożonych z komputerów misji DuraCOR Pi i modułów HAT (Hardware Attached on Top) do poszczególnych zastosowań. Ultramałe (Ultra Small Form Factor) DuraCOR Pi można też stackować z równie niewielkim switchem Parvus DuraNET 20-11, który zapewnia funkcję zarządzania Ethernet Level-2+, w tym obsługę protokołu IEEE-1588v2 Precision Timing Protocol (PTP).

DuraCOR Pi obsługuje rozszerzenie I/O za pomocą standardowego 40-stykowego złącza HAT RPi. Komputer można łatwo rozbudować o kolejne moduły HAT za pomocą systemu „pierścieni” rozszerzających. Umożliwia on łatwe układanie kolejnych pierścieni modułów na górze obudowy urządzenia. GPIO i szeregowe I/O oraz sygnały z 40-stykowego złącza HAT są za pośrednictwem złącza MIL-STD-38999 dostępne także na przednim panelu urządzenia, co dodatkowo upraszcza stosowanie kolejnych modułów HAT.

Mały, ale w pełni wytrzymały

W przypadku wielu platform, rozmiar, waga i wymagania dotyczące poboru mocy, oraz koszt (SWaP-C) wytrzymałych systemów misji mogą stanowić główne bariery projektowe. Dzięki modelowi DuraCOR Pi, firma Curtiss-Wright wprowadza zupełnie nową klasę niedrogiego, ultramałego komputera misji opartego na otwartych standardach. Sprzęt ten powstał z myślą o użytku na najbardziej ograniczonych ilością miejsca i wagi platformach lotniczych i obronnych, od dronów podwodnych (UUV) przez drony naziemne (UGV) do dronów latających (UAV).

DuraCOR Pi idealnie nadaje się do zastosowań w teatrach działań, w których większe i cięższe alternatywy nie zdają egzaminu. Dzięki powszechnie znanemu środowisku programistycznemu RPi, DuraCOR Pi upraszcza integrację funkcji obliczeniowych misji z platformami załogowymi i bezzałogowymi, które działają w najtrudniejszych warunkach środowiskowych i najbardziej zaszumionych warunkach elektrycznych. 

Firma Curtiss-Wright, od dawna znana jako innowacyjny dostawca wytrzymałych komputerów misji i produktów sieciowych w małych obudowach, wykorzystała swoją ekspercką wiedzę w zakresie projektowania i pakowania systemów MOSA, aby umożliwić wdrażanie ultramałych, opłacalnych rozwiązań obliczeniowych RPi w zastosowaniach wojskowych. Dzięki pełnej odporności MIL-STD, której klienci oczekują od rodziny Parvus Curtiss-Wright Parvus, DuraCOR Pi spełnia rygorystyczne wymagania dotyczące wyjątkowo niskiego współczynnika SWaP-C (wymiar, masa, pobór mocy – koszt) we wdrożonych zastosowaniach, takich jak komputery przetwarzania brzegowego, bramy IoT i systemy wyposażenia indywidualnego żołnierza.

DuraCOR Pi został zaprojektowany z myślą o przyspieszeniu i ułatwieniu łączności sieciowej podczas wykonywania zadań. Pomaga mu w tym wbudowany interfejs Ethernet oraz obsługa WiFi i Bluetooth, które w zależności potrzeb można wyłączyć sprzętowo. 

Dzięki złączom MIL-STD-38999, zasilaczowi klasy MIL i szczelnej obudowie IP67, DuraCOR Pi zapewnia wysoką niezawodność w konstrukcji klasy wojskowej. Urządzenie spełnia rygorystyczne normy środowiskowe MIL-STD / DO-160 (MIL-STD-704F, MIL-STD-1275D, MIL-STD-461F i RTCA/DO-160 do użytku cywilnego i wojskowego). DuraCOR Pi nie ma ruchomych części, obsługuje pracę w rozszerzonych temperaturach (od -40 do +85C) i jest odporny na silne wstrząsy i wibracje, wilgoć, wysokość oraz wnikanie kurzu oraz wody.

Wsparcie oprogramowania

DuraCOR Pi jest w stanie uruchomić całe oprogramowanie opracowane dla środowiska operacyjnego RPi. To między innymi systemy operacyjne Pi (NSA STIGd Raspian Linux, VxWorks, Windows IoT Core itp.), zestawy narzędzi Pi oraz frameworki programistyczne (tj. Python, Java, C i C++).

Ekosystem Raspberry Pi i modułów HAT

Ekosystem RPi zapewnia projektantom systemów natychmiastowy dostęp do ogromnej ilości wcześniej istniejącego kodu open source i wielu modułów rozszerzeń HAT, umożliwiając projektantom systemów szybkie rozpoczęcie tworzenia aplikacji i przyspieszenie ich wdrażania.

Marcin Owsianka

Inżynier Sprzedaży ds. Systemów IT

Rozległa wiedza i bogate doświadczenie w sektorze transportu publicznego, obronności oraz IT pozwala mu znaleźć i dopasować najlepsze, szyte na miarę rozwiązania dla klientów.

Zobacz także:

Pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie Mobilna Sieć Repeaterowa w pojazdach szynowych – dostarczenie, konfiguracja i uruchomienie

System Diagnostyki Online. Stan pojazdów pod pełną kontrolą.

PIERWSZE NA ŚWIECIE WDROŻENIE WYŚWIETLACZY E-PAPER W POJAZDACH SZYNOWYCH

Nowy miejski SIP dla SKM Warszawa

TRAKO2021